سطح حمایت چیست؟

سطح حمایت و مقاومت
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

سطح حمایت چیست؟
حمایت یا سطح حمایت، سطح قیمتی است که یک دارایی در یک بازه زمانی نمی‌تواند به زیر آن حرکت کند. این سطح حمایت وقتی ایجاد می‌شود که خریداران وارد بازار می‌شوند. در تحلیل تکنیکال، یک سطح حمایت ساده با کشیدن یک خط در امتداد کف‌های قیمتی در بازه زمانی مورد نظر ایجاد می‌شود. این سطح حمایت می‌تواند یک خط افقی یا مورب به صورت یک خط روند باشد. برای یافتن سطوح حمایت پیشرفته‌تر می‌توان از تکنیک‌ها و اندیکاتورهای دیگر نیز استفاده کرد.

سطوح حمایت به ما چه می‌گویند؟

در علوم مالی سطح حمایت، سطحی است که در آن خریداران مایل به خرید یا وارد شدن به بازار هستند. این سطح نشانگر قیمتی از سهم یک شرکت است که احتمال نزول از آن بسیار پایین است. وقتی که قیمت یک سهم به سطح حمایت خود نزدیک می‌شود، این سطح قیمت را نگه می‌دارد و با این کار اعتبار خود را تثبیت می‌کند. در صورت شکسته شدن این سطح حمایت، در سطوح پایین‌تر باید سطح حمایت دیگری ایجاد شود. سطوح حمایت در سهم‌های مختلف وقتی ایجاد می‌شود که سفارش معاملات سرمایه‌گذاران و معامله‌گران در آن سطح قرار گرفته باشند.

قلب تپنده تحلیل تکنیکال همین سطوح حمایت و مقاومت می‌باشد. تحلیل فاندامنتال برای تعیین جهت قیمت یک سهم، عملکرد کلی یک شرکت و همچنین گذشته آن را بررسی می‌کند، در حالی که تحلیل تکنیکال از الگوها و روندهای قیمتی استفاده می‌کند. معامله‌گران از سطوح حمایت و مقاومت برای یافتن نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند. اگر قیمت، سطح حمایتی را بشکند، درست مانند ایجاد یک فرصت فروش معاملاتی یا حتی خرید می‌باشد. اگر این شکست در یک روند صعودی ایجاد شود، می‌تواند نشانه‌ای از تغییر جهت قیمت باشد.

حتما بخون!
پولبَک (Pullback) چیست؟

نمونه‌ای از نحوه استفاده از سطوح حمایت

فرض کنیم که شما در حال بررسی قیمت‌های گذشته سهام شرکت باربری مانتریل با نماد MTC می‌باشید. فرض کنیم که به دنبال یک زمان مناسب برای خرید سهام این شرکت هستید. در طول سال گذشته، قیمت سهام MTC بین ۷ دلار و ۱۵ دلار معامله شده است. طی بررسی گذشته این سهم متوجه می‌شوید که در ماه دوم قیمت آن به ۱۵ دلار رسیده ولی در ماه چهارم به ۷ دلار سقوط کرده است. در ماه هفتم قیمت این سهام دوباره تا ۱۵ دلار افزایش یافته و در ماه هفتم به ۱۰ دلار نزول کرده است. با رسیدن به ماه یازدهم، قیمت دوباره تا ۱۵ دلار صعود کرده و طی سی روز بعد به ۱۳ دلار نزول و دوباره تا ۱۵ دلار صعود می‌کند. 

سطح حمایت

در این مرحله، دو سطح حمایت و مقاومت در قیمت‌های ۷ و ۱۵ دلار ایجاد شده است. اگر از لحاظ تکنیکال یا فاندامنتالی مشکل دیگری وجود نداشته باشد، می‌توانید در کف این محدوده یک سفارش خرید قرار دهید. اگر این سفارش خرید را در سطح ۷ دلار قرار دهید، این ریسک وجود دارد که روند صعود قبل از رسیدن به این سطح آغاز شده و سفارش خرید شما اجرا نشود در حالی که اینجا شما به درستی یک حرکت صعودی را پیش‌بینی کرده‌اید. به همین دلیل بسیار مهم است که از اندیکاتورهای کمکی دیگری نیز استفاده کنید.

تفاوت بین سطح حمایت و مقاومت

اگر سطح حمایت، جایی باشد که قیمت نتواند به سطح زیر آن نفوذ کند، سطح مقاومت جایی است که از صعود بیشتر آن جلوگیری می‌کند. حمایت را به مثابه کف در نظر بگیرید و مقاومت را به مثابه سقف.

حتما بخون!
جلوگیری و غلبه بر فلج تحلیلی

محدودیت‌های استفاده از سطح حمایت

سطح حمایت بیشتر یک مفهوم بازاری است تا اینکه یک اندیکاتور تکنیکال باشد. اندیکاتورهای مشهور زیادی وجود دارند که از این مفهوم استفاده می‌کنند، مانند میانگین‌های متحرک و نسبت قیمت به حجم، که استفاده از این ابزارها کاربردی‌تر از استفاده از این سطوح ساده می‌باشد. اصولا معامله‌گران به دنبال ناحیه‌ای از سطح حمایت می‌گردند و نه یک خط حمایت خاص که از وصل کردن کف‌های قیمتی به دست آمده، زیرا که معمولا سطوح حمایت به سمت بالا حرکت می‌کنند و سفارشات شما اجرا نمی‌شوند.

منبع: InvestoPedia؛ ترجمه مارکتیکس؛ استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مورد رضایت ما نمی‌باشد.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »