مقاومت چیست؟

مقاومت چیست
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مقاومت چیست؟
مقاومت یا سطح مقاومت، ناحیه قیمتی است که در آن با افزایش تعداد فروشنده‌ها از صعود بیشتر قیمت جلوگیری می‌شود. عمر سطوح مقاومت می‌تواند به دلیل ورود اطلاعات جدید به بازار کوتاه‌مدت باشد و یا اینکه بلندمدت باشد. در تحلیل تکنیکال، یک سطح مقاومت ساده با کشیدن یک خط در امتداد سقف‌های قیمتی در بازه زمانی مورد نظر ایجاد می‌شود. سطح مقاومت در تضاد با سطح حمایت می‌باشد.
این خط بر اساس پرایس اکشن نمودار یا یک خط افقی است و یا مورب. هرچند روش‌های پیشرفته‌تری برای شناسایی سطوح مقاومت وجود دارند، از جمله خطوط روند، میانگین‌های متحرک و باندها.

سطوح مقاومت به ما چه می‌گویند؟

سطوح مقاومت و حمایت دو مفهوم بسیار کلیدی در تحلیل تکنیکال می‌باشند. تحلیل تکنیکال روشی است برای تحلیل بازار که در آن فرض می‌شود که تمام اطلاعات در دسترس سهم‌ها، اوراق قرضه، کالاها یا ارزها قبلا در نمودار قیمتی آنها لحاظ شده‌اند. بنابراین بر اساس این نظریه، هیچ سودی در گرفتن تصمیمات معاملاتی بر اساس این اطلاعات وجود ندارد. به جای این کار، تحلیل‌گران تکنیکال سعی می‌کنند تا با بررسی شرایط مشابه گذشته، حرکات بعدی بازار را پیش‌بینی کنند.

تحلیل‌گران تکنیکال سطوح حمایت و مقاومت را شناسایی می‌کنند تا با گرفتن هرگونه شکست سطح یا بازگشت از سطح، سود بگیرند. از سطوح مقاومت علاوه بر استفاده به عنوان نقاط ورود و خروج، به عنوان یک ابزار مدیریت ریسک نیز استفاده می‌شود. معامله‌گران می‌توانند حدضرر خود را در این ناحیه قرار دهند و یا هرگونه نشانه شسکت سطح برای خرید باشند. با شکست این سطح، سطح مقاومت بعدی باید دوباره کشیده شود. علاوه بر این بسیاری از اندیکاتورهای تکنیکال نیز سطوح مختلفی از مقاومت را نشان می‌دهند. به عنوان نمونه یک میانگین متحرک ساده را تا وقتی که قیمت در زیر آن حرکت می‌کند، می‌توان به عنوان سطح مقاومت در نظر گرفت.

حتما بخون!
نظریه داو چیست؟

نمونه‌ای از نحوه استفاده از سطوح مقاومت 
فرض کنیم که شما در حال بررسی قیمت‌های گذشته سهام شرکت باربری مانتریل با نماد MTC می‌باشید. اینجا شما به دنبال بهترین زمان برای فروش می‌گردید. در طول دوازده ماه گذشته، قیمت سهام MTC بین ۷ دلار و ۱۵ دلار معامله شده است. در ماه دوم قیمت به ۱۵ دلار رسیده ولی در ماه چهارم به ۷ دلار سقوط کرده است. در ماه هفتم قیمت این سهام دوباره تا ۱۵ دلار افزایش یافته و در ماه نهم به ۱۰ دلار نزول کرده است. با رسیدن به ماه یازدهم، قیمت دوباره تا ۱۵ دلار صعود کرده و طی سی روز بعد به ۱۳ دلار نزول و دوباره تا ۱۵ دلار صعود می‌کند. 

در این مرحله، شما توانسته‌اید سطح مقاومتی را در قیمت ۱۵ دلار شناسایی کنید. اگر اینجا شما هیچ دلیلی مبنی بر شکستن این سطح پیدا نکردید، بنابراین بهترین فرصت برای فروش است. زیرا بازار در گذشته به وضوح نشان داده است که وقتی قیمت به سطح ۱۵ دلار می‌رسد، معاملات فروش زیادی وارد می‌شود. هرچند باید مراقب باشید چون برخی اوقات این سطوح مقاومت به دلایل فاندامنتالی مانند مدل‌های مالی جدید شرکت و یا رشد اقتصاد، به سادگی شکسته شده و بر نیروهای تکنیکالی چیره می‌شوند. 

تفاوت بین سطح حمایت و مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت دو مفهوم مکمل هم هستند. مقاومت موجب تشکیل سقف برای سهام و کالاها و ارزها می‌شود در حالی که حمایت کف را تشکیل می‌دهد. اگر قیمت این سطوح را بشکند، یک فرصت معاملاتی خوب ایجاد شده است.

حتما بخون!
محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت‌های استفاده از سطح مقاومت

سطح مقاومت بیشتر یک مفهوم بازاری است تا اینکه یک اندیکاتور تکنیکال باشد. همانطور که اشاره شد ابزارهای تکنیکال بسیار بهتری برای یافتن نواحی مقاومت وجود دارند که بسیار بهتر از اتصال سقف‌های قیمتی نواحی مقاومت را شناسایی می‌کنند. این ابزارها شامل خطوط روند، نمودارهای قیمت به حجم (PBV) و انواع میانگین‌های متحرک می‌باشند که از آن‌ها برای شناسایی سطوح مقاومت استفاده می‌شوند.

منبع: InvestoPedia؛ ترجمه مجله مارکتیکس؛ استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مورد رضایت ما نمی‌باشد.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »