پولبَک (Pullback) چیست؟

پولبک چیست؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

زمان مطالعه:‌۴ دقیقه

پولبَک (Pullback) چیست؟
پولبَک [معادل فارسی دقیق ندارد]عبارت است از یک مکث یا ریزش کوچک از سقف اخیر که در جریان یک روند صعودی رخ می‌دهد. پولبک‌ها بسیار شبیه حرکت‌های اصلاحی (Retracement) و یا تثبیت (Consolidation) هستند و اغلب این اصطلاحات به جای هم استفاده می‌شوند. اصطلاح پولبک معمولا به نزول قیمتِ نسبتا کوتاه مدتی گفته می‌شود که بعد از آن روند صعودی دوباره به حرکت خود ادامه می‌دهد.

پولبک‌ها به ما چه می‌گویند؟
پولبک‌ها معمولا به عنوان فرصت‌های خرید در نظر گرفته می‌شوند که بعد از حرکت‌های صعودی بزرگ رخ می‌دهند. به عنوان نمونه یک سهم ممکن است که بعد از اعلام درآمد مثبت، حرکت صعودی بزرگی را تجربه کند و بعد در یک پولبک معامله‌گران سود خود را از بازار خارج می‌کنند. این اخبارِ درآمدِ مثبت، یک سیگنال فاندامنتالی است که می‌گوید روند صعودی حرکت خود را ادامه خواهد داد.

بیشتر پولبک‌ها به سمت ناحیه حمایت تکنیکالی مانند میانگین متحرک و یا نقاط پیوت (Pivot) حرکت کرده و سپس دوباره شروع به صعود می‌کنند. معامله‌گران باید با دقت این نقاط حمایت را تحت نظر بگیرند زیرا که شکسته شدن این سطوح بیشتر نشانه تغییر جهت روند خواهد بود تا اینکه فقط یک پولبک باشد.

نمونه‌ای از نحوه استفاده از پولبک
پولبک‌ها معمولا تغییری در شرایط فاندامنتالی، که عامل اصلی صعود قیمت بوده، ایجاد نمی‌کنند. پولبک‌ها معمولا وقتی ایجاد می‌شوند که معامله گران در جریان صعود قیمت تصمیم به نقد کردن سود خود می‌گیرند. به عنوان نمونه شاید یک شرکت گزارشی مبنی بر افزایش درآمد خود ارائه کند که در نتیجه آن سهم ۲۰٪ رشد کند. در روز بعد و با خروج معامله‌گران کوتاه‌مدت جهت نقد کردن سود خود، این سهم ممکن است وارد یک پولبک شود. هرچند، گزارش درآمد عالی شرکت می‌گوید که شرایط شرکت جهت رشد مساعد است. معامله‌گران و سرمایه‌گذارانی که به سبک «بخر و نگه دار» معامله می‌کنند، جذب این گزارش درآمدِ قوی شده و روند صعودی را پشتیبانی خواهند کرد.

حتما بخون!
جلوگیری و غلبه بر فلج تحلیلی

نمودار سهام هر شرکتی در طی صعود خود نمونه‌هایی از این پولبک‌ها را تجربه خواهد کرد. اگرچه شناسایی این پولبک‌ها در گذشته نمودار بسیار ساده است اما با داشتن یک معامله باز در حالی که از ارزش دارایی شرکت کاسته می‌شود، شناسایی این پولبک‌ها دشوارتر می‌گردد.

این نمودار نشان می‌دهد که اس اند پی ۵۰۰ در جریان روند صعودی خود چندین پولبک را تجربه کرده است.

در مثال بالا نمودار اس اند پی ۵۰۰ چهار پولبک را در روند صعودی بلند مدت خود تجربه کرده است. این پولبک‌ها شامل حرکت‌هایی به سمت میانگین متحرک ۵۰ روزه بوده‌اند که سپس حرکت صعودی را از سر گرفته‌اند. معامله‌گران برای بررسی این پولبک‌ها باید از چندین اندیکاتور تکنیکالی گوناگون استفاده کنند تا بتوانند آن‌ها را از حرکت‌های بازگشتی (تغییر روندها) تمیز دهند.

تفاوت بین حرکت‌های بازگشتی و پولبک‌ها
پولبک‌ها و حرکت‌های بازگشتی (Reversals) هر دو شامل ریزش قیمت از سقف هستند، با این تفاوت که پولبک‌ها موقتی بوده ولی حرکات بازگشتی بلندمدت هستند. پس سوالی که اینجا مطرح می‌شود این است که معامله‌گران چگونه می‌توانند این دو را از هم تفکیک کنند؟ بیشتر حرکات بازگشتی شامل تغییر در شرایط فاندامنتالی یک دارایی می‌باشند که در نتیجه آن بازار سعی می‌کند تا ارزش آن را دوباره ارزیابی کند. به عنوان نمونه شاید یک شرکت گزارش درآمد بسیار افتضاحی را ارائه کند که نهایتا سرمایه‌گذاران مجبور شوند تا ارزش واقعی آن را دوباره محاسبه کنند. یا ممکن است که شرایط منفی جدیدی ایجاد شود؛ مثلا شرکت رقیب محصول جدیدی تولید کند و یا اتفاقات دیگری رخ دهند که در بلندمدت بر شرکت اثر منفی داشته باشند.

حتما بخون!
محدودیت های روانشناختی ذهن

این رویدادها که در خارج از نمودار رخ داده‌اند در ابتدا به صورت چندین پولبک در نمودار ظاهر خواهند شد. به همین دلیل وقتی که پولبک‌های متوالی رخ می‌دهند، معامله‌گران از میانگین‌های متحرک، خطوط روند و باندهای معامله‌گری به عنوان نشانه استفاده می‌کنند تا از ریسک تغییر جهت روند دوری کنند.

محدودیت‌های معامله کردن به وسیله پولبک‌ها
بزرگترین محدودیت پولبک‌ها این است که یک پولبک ممکن است آغاز یک حرکت بازگشتی و تغییرروند باشد. چون پولبک‌ها و حرکات بازگشتی در تمام تایم‌فریم‌ها رخ می‌دهند، چیزی که برای یک معامله‌گر بلندمدت پولبک دیده شود، برای معامله‌گر روزانه حرکت بازگشتی تلقی خواهد شد. اینجا اگر قیمت خط روند شما را بشکند، احتمالا شما با یک حرکت بازگشتی طرف هستید و نه یک پولبک.

بنابراین اینجا زمان مناسبی برای خرید نیست. البته افزودن دیگر اندیکاتورهای تکنیکالی و همچنین اطلاعات فاندامنتال به تحلیل خود، موجب افزایش اعتماد به نفس در تفکیک پولبک‌ها از حرکات بازگشتی خواهد شد.

منبع: InvestoPedia؛ ترجمه مارکتیکس؛ استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مورد رضایت ما نمی‌باشد.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »