جلوگیری و غلبه بر فلج تحلیلی

غلبه بر فلج تحلیلی
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

جلوگیری و غلبه بر فلج تحلیلی
راه‌های زیادی برای جلوگیری و غلبه بر فلج تحلیلی وجود دارد. فاکتورهای زیادی در ایجاد این پدیده دخیل هستند. لان رابرتس (Lon Roberts) فلج تحلیلی را به سه بخش تقسیم می‌کند: روند تحلیل، دقت تصمیم‌گیری، و عدم اطمینان از میزان ریسک. او با استفاده از این تقسیم‌بندی برای هر بخش راهکاری پیشنهاد می‌کند. بکی کین (Becky Kane) نیز این راهکارها را پیشنهاد می‌کند:

محدودیت‌های خود را مشخص کنید
محدودیت‌های اولیه خود مانند: محدودیت زمانی، سرمایه، منابع و زمان در دسترس را مشخص کنید. تعیین ضرب‌العجل: یک تاریخ دقیق مشخص کرده و مسئولیت اجرای آن را بر عهده بگیرید. سپس میزان اطلاعات مورد نیاز را محدود کنید: کنجکاوی خود را محدود کنید. عمدا میزان اطلاعاتی مورد نیاز خود را نیز محدود کنید.

هدف‌ها و اولویت‌های خود را دقیقا مشخص کنید
داشتن یک هدف مشخص موجب می‌شود تا تصمیم‌گیری و عمل بر اساس آن بسیار ساده شود. هدف اصلی خود را بشناسید.

یادتان باشید که ایده‌آل وجود ندارد و هیچ‌چیز کامل نیست
بدانید که شرایط ایده‌آل هیچ‌وقت به وجود نمی‌آیند.

گام‌های کوچک و تکراری بردارید
توسعه چابک (Agile Development) و تفکر طراحی (Design Thinking) دو ریکرد جدید هستند که در آن با تاکید بر گام‌های تکراری سعی می‌شود تا مسائل حل شود. سعی کنید تا مسائل را با ذهنیت تکرار-محور حل کنید و فقط تصمیمی بگیرید: تصمیمات خود را به صورت تدریجی کامل کنید. هنگامی که به تصمیم‌های مشابه رسیدید، متوسل شدن به فن سکه انداختن (Flipism) می‌تواند حداقل مشکل شما را حل کرده و با استفاده از آن عملکرد خود را بسنجید. کاری کنید: زودتر از وقتی که حس شروع به کاری داشتید، فعالیت خود را شروع کنید.

حتما بخون!
فلج تحلیلی چیست؟

گزینه‌های خود را تغییر دهید
در ابتدای کار، افزایش گزینه‌ها و متغیرها، احتمال رسیدن به یک راه‌حل خوب را افزایش می‌دهد (تفکر طراحی: واگرایی تفکر، ایده‌پردازی). در ادامه کار با کاهش گزینه‌ها و متغیرها، مرحله تصمیم‌گیری ساده‌تر می‌گردد (تناقض انتخاب، همگرایی تفکر)


شما می‌توانید با استفاه از این سه مرحله گزینه‌های خود را کاهش دهید:

  1.  از بین تمام گزینه‌های خود، به صورت تصادفی دو مورد را انتخاب کرده و آن‌ها را مقایسه کنید.
  2.  گزینه بهتر را نگه داشته و گزینه دوم را کنار بگذارید.
  3.  این روش را آنقدر تکرار کنید که تنها یک گزینه برای شما باقی بماند.

احساسات را حذف و یا اضافه کنید
بهترین روش تصمیم‌گیری استفاده از آمیزه‌ای از تفکرات منطقی، شهودی و احساسی است.

راجع به تصمیم خود با کسی حرف بزنید
صحبت کردن با فردی دیگر، می‌تواند دیدگاه جدیدی به تفکرات شما اضافه کند. این کار همچنین باعث می‌شود تا از تعصبات احتمالی تصمیم خود نیز آگاه شوید. پس برای بررسی منطق تصمیم خود با شخص دیگری صحبت کنید. فقط حتما باید با فرد مناسب و کاربلدی صحبت کنید که بتواند شما را در مسیر درستی قرار دهد.

بهترین تصمیم خود را بگیرید
کلافگی ازتصمیم‌گیری می‌تواند بر روند تصمیم‌گیری شما اثر گذاشته و یا حتی مانع اتخاذ یک تصمیم مناسب شود. بر اساس تصمیمی که گرفته‌اید عمل کرده و از آن حمایت کنید. تصمیم درستی بگیرید.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »