اثر شترمرغ

اثر شترمرغ در معامله گری
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

زمان مطالعه ۲ دقیقه

در حوزه مالی رفتاری، اثر شترمرغ (Ostrich effect) تلاشی است که سرمایه گذاران برای جلوگیری از اطلاعات مالی منفی انجام می‌دهند.

در اصل این اصطلاح در سال ۲۰۰۶ توسط دان گالای و اورلی سِید، استادان دانشکده علوم مالی دانشگاه عبری اورشلیم ابداع شد. و به عنوان «اجتناب از شرایط مالی به ظاهر خطرناک با تظاهر به عدم وجود آنها» تعریف شد.

این نام از افسانه رایج (اما اشتباه) ناشی شده است که شترمرغ‌ها برای جلوگیری از خطر سر خود را در شن دفن می‌کنند. این رفتار هیچگاه از شترمرغ‌ها دیده نشده است.

پس از تحقیق کارلسن، لوونستین و سپی (۲۰۰۹) معنای آن کمی گسترده‌تر شد: «اجتناب از قرار گرفتن در معرض اطلاعات مالی که می‌تواند باعث ناراحتی روانی شخص شود».

اثر شترمرغ در بازار
اثر شترمرغ در انکار نقاط منفی

به عنوان مثال، در صورت رکود بازار، مردم ممکن است ترجیح دهند از نظارت بر سرمایه‌گذاری‌های خود یا جستجوی اخبار مالی بیشتر جلوگیری کنند.

در این سوگیری شناختی افراد برای این که مبادا رابطه‌شان با کسی شکرآب شود از بسیاری از مسائل چشم می‌پوشند. بنابراین آنجا که از آنان انتظار می‌رود واکنش نشان دهند، به عمد حواسشان را پرت می‌کنند.

این خطای شناختی سبب می‌شود فرد اطلاعات ضروری فراوانی را از دست بدهد زیرا ترجیح می‌دهد با آن اطلاعات کاری نداشته باشد.

در نتیجه هم خود فرد دچار خطای بنیادی در قضاوت‌هایش می‌شود هم اعتماد دیگران را به تدریج از دست می‌دهد زیرا در جاهایی که لازم است یا حضور ندارد یا واکنشی نشان نمی‌دهد.

اثر شترمرغ خود را در روابط ناسالم و موقعیت‌های سخت به خوبی نشان می‌دهد. افراد تحت تأثیر این خطای شناختی آنچه را باید ببینند نمی‌بینند و کاری را که باید انجام نمی‌دهند. در ظاهر مسئله گم می‌شود اما هیچ‌گاه حل نمی‌شود.

حتما بخون!
معامله‌گر منضبط اما منعطف

اثر شترمرغ خیلی اوقات در میان افرادی که انسان‌های واقعاً خوبی هستند بیشتر نمود پیدا می‌کند زیرا آنان دوست دارند هیچ‌کس از دستشان ناراحت نشود. در حالی که با واکنش نشان ندادن ممکن است حتی بیشتر به دیگران آسیب بزنند.

آنچه در گزینش اطلاعات مهم است تصمیم‌گیری با آگاهی کامل و از روی اندیشه است بویژه زمانی که دربارهٔ ورود به موقعیتی ناراحت‌کننده می‌اندیشیم.

آیا اجتناب از آن موقعیت به نفع ما و اطرافیان است یا صرفاً ریشه در ترس از مواجهه با واقعیت دارد؟

اندیشیدن به چنین پرسش‌هایی تأثیر منفی اثر شترمرغ را کاهش می‌دهد.

نقد

مطالعه ای توسط قرزی (۲۰۱۴) هیچ تلاش قابل درکی توسط سرمایه گذاران برای نادیده گرفتن یا جلوگیری از اطلاعات منفی را نشان نداد.

اما در عوض دریافت که سرمایه گذاران نظارت بر سبد سهام خود را به دنبال بازده مثبت و منفی روزانه بازار افزایش می‌دهند.

رفتاری مشابه میرکت هوشیار به جای شترمرغی که سر در شن فرو می‌برد.

اثر میرکت یا دم عصایی
میرکت‌ها هنگامی که بخواهند اطراف خود را برای در امان ماندن از شکارچیان در نظر بگیرند، به طرز قابل توجهی روی دو پای خود می‌ایستند

قرزی این پدیده را “اثر میرکت” لقب داد.

حال به نظر شما کدام یک به واقعیت نزدیک ترند؟ اثر شترمرغ یا اثر میرکت؟

منبع: WikiPedia؛ تهیه و تنظیم مجله مارکتیکس؛ استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مورد رضایت ما نیست.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  به نظر بنده اثر شترمرغی در انتهای ضررها به وجود میاد سرمایه گذار دیگر وضعیت بازار را دنبال نمیکند و اغلب از کوتاه مدت به بلندمدت تغییر دیدگاه میدهد. این همان نادیده انگاشتن مشکل هست که در افراد بدون استراتژی درست معامله گری رخ میدهد و به سرمایه گذاری بلندمدت روی می آورند. اثر میرکت بیشتر در ذهن معامله گر فعال هست تا کسی که با مشکل سختی روبه رو هست

  1. سلام مرسی از شما بله دقیقا.
   اغلب معامله‌گران بعد از باز شدن معامله خود به دعا و امید و آروز متوسل می‌شوند که می شود همان سر بردن در شن.

  1. بله دقیقا بومی این اصطلاح اثر کبکی (Partridge Effect) هست 🙂
   نکته ای که وجود داره این هست که این باور ما نیز کاملا غلط هست و به اشتباه به کبک نگون بخت نسبت داده شده. در واقع هیچگاه چنین رفتاری از کبک ها دیده نشده و چیزی که اتفاق میوفتد این است که کبک از ترس به سرعت می پرد ولی در شروع پرواز ناتوان مانده و به زمین میوفتد و چون زمین برفی است در برف فرو می رود حال یا سر آن یا بخشی از بدن و یا تمام بدن کبک در برف فرو می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »