شناسایی کلاهبرداران دنیای معامله‌گری

کلاهبرداری فارکس
زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

زمان مطالعه: ۱۴ دقیقه

چگونه کلاهبرداران دنیای فارکس (معامله‌گری) را شناسایی کنیم
آیا می‌دانید که بازار فارکس با داشتن معاملاتی بیش از پنج میلیارد دلار در روز، بزرگترین بازار مالی دنیاست؟ در این بازار نه تنها بانک‌های مرکزی و شرکت‌ها با یکدیگر معامله کرده و مسافران نیز ارز مورد نیاز خود را تهیه می‌کنند، بلکه معامله‌گران خُرد نیز می‌توانند از مزایای این بازار که ۲۴ ساعت شبانه‌روز و پنج روز هفته باز است، استفاده کنند.

دسترسی به دنیای فارکس هیچ وقت به خوبی و راحتی الان نبوده است. شما می توانید با یک کلیک در جهت انواع ارزها مانند یورو، پوند، ین، دلار و حتی روبل معامله کنید. صدها نوع جفت ارز وجود دارند که شما می‌توانید بر حسب علاقه خود، آنها را انتخاب کنید.

کسب درآمد از دنیای فارکس بسیار جذاب بوده ولی به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. داشتن سواد معامله‌گری، یک حساب معاملاتی با سرمایه کافی، و درک خوبی از تکنیک‌های مدیریت ریسک از اجزای ضروری معامله‌گری در فارکس است. متاسفانه افراد شیاد و حقه‌باز زیادی وجود دارند که با روش های مختلفی سعی در کلاهبرداری و دزدی دارند.

مادامی که بازار فارکس وجود دارد، کلاهبرداری از فارکس نیز وجود خواهد داشت. با رشد بازار، کلاهبرداران نیز همیشه در کمین خواهند بود، و تلاش خواهند کرد که پول شما را از چنگتان خارج کنند. حال، آیا برای این مشکل راه‌حلی وجود دارد؟

کلاهبرداری‌های مالی شکل‌های بسیار مختلفی دارند. نام برخی از روش‌های کلاهبرداری بر اساس خالق آن‌ها نام‌گذاری شده‌اند. مانند روش پانزی که براساس کلاهبرداری معروف چارلز پانزی نام‌گذاری شده است. کلاهبرداران فارکس بیشتر تمایل دارند که قربانی‌های خود را از بین مبتدی‌ها و یا معامله‌گران بی‌سواد انتخاب کنند. بهترین راه برای مقابله و جلوگیری از افتادن در دام این کلاهبرداران این است که سواد معاملاتی خود را افزایش دهید تا وقتی که وارد بازار می‌شوید از همه چیز اطلاع داشته باشید.

وقتی که به بازار مسلط شدید، دیگر برای کلاهبرداران و شیادان طعمه ساده‌ای نخواهید بود. کلاهبرداران فارکسی معمولا از عباراتی که “آنقدر ایده‌آل هستند که نباید درست باشند” استفاده می‌کنند تا شما را ترغیب کنند که پولتان را آن‌ها بسپارید. اگر در معامله‌گری تجربه کافی نداشته باشید، کلاهبرداران سعی می کنند که از نقطه‌ضعفِ ایده‌آل‌گرایی و ترس شما استفاده کنند. اینجاست که کلاهبرداران و شیادان وارد شده و پیشنهادات فوق العاده جذابی ارائه می کنند.

چگونه یک کلاهبرداری را شناسایی کنیم

مهمترین بخش ارائه یک کلاهبردار این است که تضمین سود بسیار زیادی می‌دهد که ریسک خیلی کمی دارد. اول از همه اینکه چیزی به نام تضمین ۱۰۰٪ وجود ندارد. اگر چنین چیزی وجود داشت، به هیچ وجه ممکن نبود که یک معامله‌گر بخواهد آن را با شما به اشتراک بگذارد. برخی از این پیشنهادات ممکن است بسیار جذاب باشند، به ویژه برای معامله‌گران مبتدی. اما طبق قول معروف، پنیر مجانی فقط در تله موش پیدا می شود. کلا اگر چیزی بیش از اندازه خوب به نظر برسد، احتمالا نشدنی است.

در ادامه چند قانون را ارائه می‌کنیم که برای جلوگیری از کلاهبرداران باید دنبال کنید:

 • ریسک نکنید و به دنبال وعده و وعیدهای پوچ و خالی نروید.
 • به خصوص حواستان به نرم افزارهایی باشد که ادعا می کنند که راز پنهان معامله‌گری را پیدا کرده‌اند.
 • بر روی کامپیوتر خود هیچ گونه برنامه‌ای نصب نکنید مگر اینکه مطمئن باشید که صدمه ای به کامپیوتر شما نخواهند زد.

نکته دیگر این است که کلاهبرداران هیچ وقت در کارگزاری‌های معتبر ثبت نشده‌اند. یادتان باشد که یک کارگزاری معتبر همیشه اسناد و مدارک معتبری ارائه می‌کند. اگر به صحت حرف های یک کارگزاری شک دارید، می‌توانید از یک منبع رسمی اعتبار آن را جویا شوید و از وی بخواهید که لیستی از شرکت های معتبر را به شما بدهد، و همچنین لیستی از تمام شکایاتی که کارگزاری ها شده را به شما ارائه کند. این کار باعث می‌شود که بدانید از کدام کارگزاری‌ها باید دوری کنید.

سه نوع اصلی کلاهبرداری فارکسی که باید از آنها دوری کنید

کلاهبردارانی که در حوزه فارکس و معامله‌گری فعالیت دارند، همیشه به دنبال راه‌های جدید برای کلاهبرداری از معامله‌گران جدید و تازه‌کار هستند. به هر حال سه روش عمده کلاهبرداری وجود دارد که افراد زیادی را گرفتار می‌کند. اولین راه برای جلوگیری از گرفتار شدن در چنین کلاهبرداری‌هایی، درک ماهیت آن‌هاست.

۱- کلاهبرداری ربات‌های فارکسی

یک ربات فارکسی، یک برنامه معامله‌گری است که با استفاده از الگوریتم‌ها، یا چندین خط کد کامپیوتری سیگنال ورود و خروج تولید می‌کند. معمولا این ربات‌ها با استفاده از اکسپرت ادوایزر یا EA‌ها در پلتفرم‌های معامله‌گری رایج مانند متاتریدر ساخته می‌شوند.

حتما بخون!
سطح حمایت چیست؟

البته همه این ربات‌ها با هدف کلاهبرداری ساخته نمی‌شوند. اگر لیست ربات‌های کلاهبرداری را در اینترنت جستجو کنید، احتمال گرفتار شدن شما در این روش کلاهبرداری کاهش می‌یابد. حال در اینجا به چند مورد مهم اشاره می‌کنیم تا در تله کلاهبرداران ربات‌ها نیوفتید.

 1. ادعاهای تبلیغاتی که کاملا غیرواقعی هستند: اگر که نویسنده یک ربات با دادن وعده‌ی کارهایی که این ربات می‌تواند برای شما انجام دهد، قصد فروش آن را دارد، پس احتمالا شواهد و مدارک کافی برای پشتیبانی از نظرات خود را نخواهد داشت. چون اعداد هیچ‌وقت دروغ نمی‌گویند، حال آیا واقعا اینطور است؟ یعنی آیا اعداد همیشه واقعیت را می‌گویند؟
 2. سودهای با درصد بسیار بالا: برخی ربات‌های فارکسی وجود دارند که تبلیغاتی چون کسب سود ۴۰۰۰٪ی  تنها در عرض چند سال را تبلیغ می کنند. این درصد سود شاید به نظر فوق‌العاده بیاید، اما بسیار مهم هست که به اعداد توجه کنیم. این سودها شاید فقط مربوط به معاملات بسته شده باشند، و سیستم معاملاتی دارای معاملات باز و بسته نشده‌ای باشد که اگر به حدضرر برسند، ممکن است که همه سود حاصل را از بین ببرند.
 3. استراتژی‌های اسکالپینگ مشابه: بسیاری از ربات‌های فارکسی یک سیستم معاملاتی اسکالپی دارند. این یعنی اینکه معاملاتی انجام می‌دهند که سود بسیار کمی دارند. بنابراین این سبک معامله نرخ سود بالایی را نشان خواهد داد که نهایتا اگر شرایط بازار نیز مساعد باشد، درصد بازدهی را چندبرابر خواهد کرد. با این وجود شرایط بازار تغییر می‌کند و اگر تعداد ضررهای این سیستم بیشتر از سودهای آن باشد، تنها با چند معامله ضرر، حساب شخص را خالی می‌کند.
 4. استفاده از کارگزاری‌های نامعتبر: برخی ربات‌ها وجود دارند که با استفاده از کارگزاری‌های نامعتبر و کاملا ناشناخته، نتایج فوق‌العاده مثبتی دارند. نتایج این معاملات شاید با اسپردهای داخل بانکی خودشان مثبت باشد، اما اگر شما در این کارگزاری حسابی باز کنید، اسپرد و کمیسیون واقعی آنها بیشتر بوده و موجب بلعیده شدن حساب شما خواهد شد.

سرانجام اگر که می‌خواهید از یک ربات استفاده کنید، حتما آن را به عنوان یک کاسبی در نظر بگیرید و تصمیم احساسی نگیرید. با جستجوی لیست ربات‌های کلاهبرداری در اینترنت شروع کنید و سپس در انتخاب ربات‌ها حساس باشید. طبق گفته معروف، اگر بیش از اندازه خوب به نظر برسد، معمولا درست نیست. (!If it looks to good to be ture, it usually is)

۲- کلاهبردارانی که سیگنال می‌فروشند

فروشنده‌های سیگنال افرادی هستند که سعی در فروش ایده‌های معاملاتی در جفت‌ارزها، جهت حرکت آن‌ها، قیمت ورود، حدضرر و حدسود را دارند. جهت جلوگیری از افتادن در دام این نوع از کلاهبرداران، به این موارد توجه کنید:

 1. هزینه اشتراک: این افراد بدون ارائه هرگونه شواهد و سندی، ادعا می‌کنند که نتایج فوق‌العاده شگفت‌انگیزی دارند. برای دسترسی به این معاملات، معمولا باید هزینه اشتراک گزافی را بپردازید؛ یا اینکه با هزینه اشتراک کم شروع می‌کنند و سپس هزینه خود را افزایش می‌دهند. به نظر شما اگر نتایج معاملات این افراد خوب بود چرا باید آن را می‌فروختند؟
 2. سیگنال‌های وابسته به کارگزاری: برخی فروشنده‌های سیگنال تنها در صورتی به شما سیگنال می‌فروشند که در یک کارگزاری خاص حسابی باز کنید. این یعنی اینکه این افراد احتمالا از طرف این کارگزاری خاص حمایت می‌شوند و فقط می‌خواهند که شما معامله انجام دهید و اصلا مهم نیست که سود می‌کنید یا ضرر. برخی نیز وجود دارند که می‌خواهند که شما سود کنید تا بتوانند به صورت مداوم از کارگزاری خود درصد بگیرند که نهایتا این سود را به عنوان هزینه خدمات از شما خواهند گرفت.
 3. نتایج تایید نشده: اینکه کسی بگوید سیگنال‌های معاملاتی‌اش بازدهی بسیار بالایی دارد به خودی خود بد نیست اما اگر این شخص نتواند ادعای خود را با شواهد و اسناد معتبر تایید کند، نشان‌دهنده یک هشدار بسیار جدی و خطرناک است.

کلید اصلی جلوگیری از گرفتار شدن در چنین تله‌هایی، همانطور که اشاره کردیم، این است که به این نوع ابزارها به عنوان یک کاسبی نگاه کنید و تصمیمات احساسی که تنها به امید و آرزو و وعده وعیدهای این کلاهبرداران است، اتکا نکنید.

۳- کلاهبرداری به وسیله سرمایه‌گذاری ساختگی

این روزها تبلیغات زیادی وجود دارند که دیگران را تشویق به سرمایه‌گذاری‌هایی می‌کنند که کاملا ساختگی و جعلی است. در این نوع از کلاهبرداری، با استفاده از یک پیام تبلیغاتی بسیار جذاب یا شاید یک بازاریاب، نتایج معاملاتی فوق‌العاده شگفت‌انگیزی را به شما ارائه می‌کنند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که نزد آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید، و دیگر نیازی به انجام هیچ کار دیگری نیست و فقط باید از سودهای خود لذت ببرید.

حتما بخون!
نمودار شمعی ژاپنی

قطعا افرادی که نزد این شیادان سرمایه‌گذاری می‌کنند، دیگر هیچ‌وقت قادر نخواهند بود تا سرمایه خود را بازپس بگیرند. اگر هم سرمایه خود را مطالبه کنند، شرکت مذکور خواهد گفت که اصلا شما را نمی‌شناسد و هیچ‌وقت هیچ پولی را از شما دریافت نکرده است. بنابراین چیزی که در مرحله اول یک سرمایه‌گذاری ارزشمند دیده می‌شد، تبدیل به یک کلاهبرداری مالی می‌شود.

سناریوی دیگر این است که این افراد در یک کارگزاری نامعتبر و کاملا مشکوک برای شما یک حساب معاملاتی باز می‌کنند. سپس با انجام یک یا دو معامله، حساب معاملاتی شما را صفر می‌کنند. اینجا تنها توجیه این افراد شرایط بد بازار خواهد بود، در حالی که داستان این است که تمام سرمایه شما عاید این شرکت کارگزاری مشکوک شده است. و چون این کارگزاری نامعتبر بوده و جایی نیز ثبت نشده، پس‌گرفتن سرمایه شما کار بسیار سخت و دشواری خواهد شد.

چرا باید با یاد بگیرید تا گرفتار این کلاهبرداران نشوید

معامله‌گری در دنیای بازار و فارکس ریسک بسیار بالایی داشته و ضرردادن کاملا اجتناب‌ناپذیر است. معامله‌گران خرد معمولا با سرمایه بسیار کمی معامله می‌کنند، و خیلی راحت به معاملات قمارگونه معتاد می‌شوند و در استفاده از لورج نیز کاملا ناشیانه عمل می‌کنند. اگر معامله‌گری بدون داشتن مهارت کافی قصد معامله کردن داشته باشد، در واقع قصد تقابل با قدرت عظیم بازار را خواهد داشت که نهایتا بدون شک از بازار حذف خواهد شد.

اگر بخواهیم کمی صادق باشیم، اکثر کارگزاری‌هایی که حساب معامله‌گران را صفر می‌کنند، از ضعف و بی‌مهارتی معامله گران خرد استفاده می‌کنند و هیچ کلاهبرداری در کار نیست. اگر معامله‌گران تازه‌کار و فاقد مهارت با صرف زمان کافی، روش معاملاتی درستی را یاد بگیرند، تبدیل به معامله‌گر بهتر و تیزتری شده و به احتمال زیاد گرفتار هیچ‌ نوع روش کلاهبرداری نخواهند شد. چون احتمالا تمام جوانب و ریسک‌های بازار را یاد می‌گیرند.

تمام معامله‌گران می‌توانند از هرنوع پلتفرم معاملاتی استفاده کنند و ببینند که در واقع این پلتفرم ها هیچ فرقی با یکدیگر ندارند. همین که ضرر خود را بپذیرید، یک سیستم معاملاتی داشته باشید و بر بازار هدف خود مسلط شوید، دیگر به راحتی طعمه کلاهبرداران نخواهید شد.

سه نشانه مبنی بر کلاهبرداری بودن یک سرمایه‌گذاری

۱. ارائه سیستم معاملاتی و دوره‌های آموزشی بدون داشتن شواهد و اسناد معتبر

افراد زیادی وجود دارند که دوره‌های آموزشی و سیستم‌های معاملاتی می‌فروشند. وقتی که از آن‌ها شواهد و مدارک معتبر بخواهید، معمولا از جواب دادن طفره می‌روند. تعداد زیاد دیگری نیز وجود دارند که بدون داشتن اتاق معامله‌گری در حال فروش سیستم و استراتژی می‌باشند. برخی اوقات به این نوع از کلاهبرداران، «روغنِ‌مار فروشان» (Snake Oil Merchants) گفته می‌شود. [اصطلاحا یعنی شیادانی که سعی در فروش چیزی دارند که وجود خارجی ندارد.] روغن‌مار اصلاحی است که معامله‌گران به سیستم‌ها و معامله‌گران قلابی نسبت می‌دهند که در واقع هیچ سند و مدرکی در جهت تایید حرف‌های خود ارائه نمی‌کنند.

۲. کلاهبرداران ایمیلی که درخواست اطلاعات شخصی می‌کنند

کلاهبرداران ممکن است که درخواست اطلاعاتی مانند زیر داشته باشند:

 1. نام کامل شما
 2. شماره تلفن
 3. آدرس منزل

هیچ‌وقت اطلاعات خود را به کسی که اعتماد ندارید، ندهید. هنگام افتتاح حساب، نسبت به کارگزاری‌هایی که هیچ‌گونه فرم افشای ریسکی به شما ارائه نمی‌کنند، مشکوک باشید. حتی اگر چنین فرمی را ارائه کردند، حتما این فرم را با دقت مطالعه کنید، زیرا جزئیات بسیار مهم بوده و معمولا افراد توجه نمی‌کنند و گرفتار می شوند. یادتان باشد که داشتن اطلاعات بسیار ضروری است. 

۳. نداشتن سابقه

هیچ‌وقت با کسی که هیچ اطلاعاتی از سابقه کاری خود ارائه نمی‌کند، کار نکنید. حالا مهم نیست که این شخص، کارگزار، معامله‌گر، یا مدیر سرمایه باشد. همیشه سعی کنید که سابقه و اعتبار این شخص یا شرکت را در اینترنت جستجو کنید.

در مقاله‌ای که در مجله نیویورک چاپ شد، یک نوجوان اهل کویینز آمریکا با معامله در بازار سهام در ساعات ناهار و در دبیرستان، ده‌ها میلیون دلار سود کرده بود. واقعیت این بود که تمام سود این شخص فقط بر روی کاغذ و تمام داستان ساختگی بود.

چگونه از کلاهبرداران فارکس دوری کنیم

بهترین راه برای گرفتار نشدن در سرمایه‌گذاری‌هایی که کلاهبرداری هستند، این است که عجله نکنید. با در نظر گرفتن زمان کافی، نخست تمام جوانب مثبت و منفی کار را بسنجید. پیدا کردن یک کارگزاری معتبر و قانونی کار ساده‌ای نیست، اما اگر در یافتن آن زمان کافی صرف کنید، در بلند مدت به نفع شما خواهد بود. وقتی که به یک کارگزاری خاص برخورد کردید، نخستین کاری که باید انجام دهید این است که نام این کارگزاری را در گوگل جستجو کنید.

حتما بخون!
منظور از اشباع خرید چیست؟

به دنبال سایت‌های معتبر و مشهور رفته و در این سایت‌ها نظرات مشتریان را بررسی کنید. اگر نتایج مناسب و مثبتی نیافتید، پس ریسک کار بسیار بالا بوده و نباید در این کارگزاری سرمایه‌گذاری کنید. همچنین به دنبال نظرات دال بر کلاهبرداری کارگزاری موردنظر، و شکایت‌های رسمی و قانونی علیه آن باشید.

به عنوان مثال می‌توانید:

 • فروم‌های معامله‌گری را بررسی کنید و ببیند که آیا کسی از نحوه برداشت از حساب خود شکایتی دارد، در صورت وجود:
 • به این شخص پیام داده و جزئیات ماجرا را جویا شوید.

شاید این شخص اشتباه کرده باشد، اما پرسیدن هیچ ضرری ندارد. اگر سابقه کارگزاری موردنظر خود را به درستی بررسی کنید، ریسک کارتان بسیار کاهش خواهد یافت.

از پیشنهادهایی که به نظر خیلی عالی می‌رسند، دوری کنید

کسب سود راحت؟ امکان ندارد! هیچ‌وقت حرف کسی را که ادعا می‌کند بدون هیچ گونه تلاشی در ماه به راحتی ۲۰٪ سودآوری دارد، باور نکنید. ادعای پوچی است، چون معامله‌گری در فارکس و CFD نیازمند آموزش، صبر، بررسی مداوم نمودارها بوده و شخص باید بسیار تیز و زیرک باشد. کسب سود راحت در این حرفه کاملا بی‌معنی است. اگر زمان کافی و زیادی را صرف کرده و نحوه معامله‌گری درست را یاد بگیرید، شاید بتوانید یک منبع درآمد اضافی برای خود ایجاد کنید.

گام‌های بعدی مراقبت از خود در برابر کلاهبرداران

حتما شرایط کارگزاری مورد نظر خود را با شرایط قانونی و معمولی مراجع رسمی مقایسه کرده و به دنبال هرگونه مغایرت و شرایط غیرعادی بگردید. اگر به داوری‌های خود اطمینان کافی ندارید، از یک مشاور مالی که دارای مدرک معتبری است، نظر بخواهید. همچنین قبل از افتتاح حساب در یک کارگزاری، بررسی کنید که شرکت مورد نظر حتما به صورت قانونی ثبت شده باشد. هنگام افتتاح حساب تمام شرایط را به دقت مطالعه کنید. برخی اوقات وقتی که می خواهید از حساب خود پول برداشت کنید، کلاهبرداران از شرایط تشویقی اولیه، علیه شما استفاده می کنند.

به عنوان نمونه:

 • اگر به شما پول تشویقی (Bonus) تعلق بگیرد و قصد برداشت آن را داشته باشید، اگر شخص کلاهبردار باشد با مطرح کردن شرایط و ضوابط امکان برداشت را از شما سلب خواهد کرد.

هنگامی که قصد داشتید معاملات واقعی انجام دهید، حتما برای مدت کوتاهی با حجم کم معامله کرده و سپس سعی کنید که پول خود را خارج کنید. اگر مشکلی به وجود نیامد، حال می توانید سرمایه بیشتری را به حساب معاملاتی خود واریز کنید. یکی دیگر از شاخصه‌های یک کارگزاری خوب یا بد، ارائه حساب مجازی معامله‌گری است. اگر چنین امکانی وجود نداشت، یا برای افتتاح چنین حسابی تشویق نشدید، به احتمال بسیار زیاد با یک کلاهبردار طرف هستید.

سوالاتی که برای جلوگیری از افتادن در تله کلاهبرداران معامله‌گری باید از خود بپرسید

یادتان باشد که شما حق دارید هر نوع سوالی بپرسید. پرسیدن چند سوال مناسب به راحتی می‌تواند مشخص کند که آیا با یک کارگزاری معتبر طرف هستید یا یک کلاهبردار حرفه‌ای. از حقوق واقعی خود مطلع باشید و سابقه شرکت و وضعیت ثبت آن را بررسی کنید. توجه کنید که تمام اطلاعاتی را که یک کارگزاری جدید و تازه‌کار ارائه می‌کند باید مکتوب باشد. هیچ‌وقت به صحبت‌های تلفنی یا اظهارات شفاهی اتکا نکنید.

این سوالات را از خود بپرسید:

 • هنگامی که متوجه شوید پیشنهادات اولیه کارگزاری، شامل شما نمی‌شود، چکاری می‌توانید انجام دهید؟
 • قرارداد شما با کارگزاری چقدر معتبر است؟
 • آیا به راحتی می توانید به خدمات مشتریان دسترسی داشته باشید؟
 • آیا می‌توانید با کارگزاری خود از طریق تلفن، اسکایپ، یا ایمیل ارتباط برقرار کنید؟
 • آیا کارگزاری مورد نظر آدرس دقیق و فیزیکی خود را ارائه کرده است؟
 • آیا از نام‌های واقعی خود استفاده کرده‌اند؟
 • آیا شرکت آن‌ها ثبت شده است؟
 • آیا سوابق عملکرد خود را ارائه کرده‌اند؟

نتیجه گیری

برای کسب اطمینان از گرفتار نشدن در دام کلاهبرداران، همیشه سعی کنید که با کارگزاری‌های معتبر کار کنید. کارگزاری‌هایی که به خوبی شناخته شده‌اند، در فضای آنلاین نظرات مثبت خوبی راجع آن‌ها بیان شده و فرم افشای ریسک و قرارداد کاملا شفافی دارند. پیشنهاد کسب سود سریع و آسان همیشه جذاب بوده و به شما ارائه خواهد شد. به همین دلیل است که باید بدانید برای معامله‌گر موفق شدن واقعا چقدر زمان و تلاش نیاز است، چون با درک کامل این مسئله، دیگر گرفتار کلاهبرداران معامله‌گری نخواهید شد.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »