فلج تحلیلی چیست؟

فلج تحلیلی
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

فلج تحلیلی چیست؟
فلج تحلیلی اصطلاحی است که در آن یک فرد یا گروه به خاطر تحلیل و یا تفکر بیش‌ازحد قادر به اتخاذ هیچ تصمیمی نمی‌شود. این پدیده برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نیز اتفاق میوفتد، که در نتیجه آن فرد قادر به خرید و یا فروش سهم نمی‌شود. نتیجه این بی‌عملی نهایتا می‌تواند منجر به ضرر معامله‌گر شود و یا سود کلانی را از دست دهد.

فلج تحلیلی چگونه عمل می‌کند؟
فلج تحلیلی هم در مسائل ساده و هم پیچیده می تواند رخ دهد. این پدیده معمولا در شرایطی رخ می‌دهد که در آن متغیرهای زیاد و نامشخصی در حل مسئله دخیل هستند.

در یک مسئله استاندارد، افراد انتظار دارند که با استفاده از منطق، روتین و همچنین تحلیل‌های آماری، برای مسئله خود راه‌حل بیابند. نتیجه احتمالی این تحلیل این است که منجر به پاسخی واضح به همراه مزایا و معایب راه‌حل می‌شود. نهایتا مزایا و معایب این راه حل به یک طرف سنگینی کرده و فرد می‌تواند بر اساس آن تصمیم‌گیری کند.

در اینجا فلج تحلیلی وقتی به وجود می‌آید که فرد هنوز شک دارد که آیا اتخاذ این روش بهترین بازدهی را خواهد داشت یا خیر. حالا مسئله مورد نظر ممکن است که شامل متغیرهای نامشخص و تعریف نشده نیز باشد که در این صورت نتایج پیش‌بینی شده کاملا شخصی شده و اعتماد به نفس فرد را به شدت کاهش می‌دهد. بنابراین، در برخی موارد فلج تحلیلی به خاطر شرایط و همچنین نتایج تعریف نشده رخ دهند. به هر حال در بیشتر موارد، می‌توان با کوچک کردن سطح تحلیل مورد استفاده بر فلج تحلیلی غلبه کرد.

حتما بخون!
داستان زندگی پاول جونز

ملاحظات ویژه
معامله‌گران در حوزه بازار، سرمایه‌گذاری و تحلیل تکنیکال به شدت مستعد گرفتار شدن در مشکل فلج تحلیلی می‌باشند. تعداد بسیار زیادی نظریه، مفهوم، و روش معاملاتی وجود دارند که همه معامله‌گران و سرمایه‌گذاران برای اتخاذ تصمیم‌های معاملاتی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

اغلب اوقات برای غلبه بر فلج تحلیلی باید از یک نرم‌افزار پیشرفته استفاده کنید. تحلیل‌گرانِ حوزه مدیریت سرمایه‌گذاری برای اتخاذ تصمیم‌های معاملاتی اغلب مدل و روش‌های فاندامنتالی متعددی ایجاد کرده‌اند. تکنیکالیست‌ها نیز در تحلیل تکنیکال به دانش نموداری خود و اندیکاتورها اتکا می‌کنند که در ترکیب با یک نرم‌افزار پیشرفته، اقدام به شناسایی سیگنال‌های معاملاتی می کنند.

برای غلبه بر فلج تحلیلی، یکی از مفاهیمی که زیاد استفاده می‌شود، مفهوم منطق فازی است. ریاضی‌دانان منطق فازی را مطالعه مسائلی که در آن متغیرهای تعریف نشده حضور دارند، تعریف می کنند. منطق فازی و برنامه‌نویسی‌های کامپیوتری که بر اساس آن نوشته می‌شوند، هسته اصلی توسعه و ایجاد هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است. در این مفهوم از درخت تصمیم‌گیری (Decision Tree) که بر اساس تحلیل‌های متنوع استوار است، استفاده گسترده‌ای می‌شود که این کار نهایتا منجر به تصمیم‌های خاص می‌شوند. در این روش تحلیل، از برنامه‌نویسی ذهنی و قانون محور استفاده می‌شود که در آن فرد می‌تواند با تغییر متغییرها، روند کار خود را بهبود ببخشد.

خلاصه نکات

  • فلج تحلیلی وقتی رخ می‌دهد که فرد یا گروهی به خاطر تحلیل و تفکر بیش‌از اندازه قادر به تصمیم‌گیری نیستند.
  • این پدیده وقتی رخ می‌دهد که فرد هنوز مطمئن نیست که آیا روشی که اتخاذ کرده بهترین روش است یا خیر.
  • نتیجه فلج تحلیلی نهایتا این می‌شود که فرد فرصت‌های معاملاتی را از دست می دهد یا حتی منجر به ضرر نیز می‌گردد.
حتما بخون!
اثر شترمرغ

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »