بر روی خود معامله تمرکز کنید و نه نتیجه آن

عمل کن و به نتیجه فکر نکن
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در معامله گری خیلی راحت کم می آوریم. ناگهان دچار پریشانی و هراس می‌شویم و در انجام معاملات اشتباه می‌کنیم.

از طرف دیگر اگر با ذهنیت آماده ای معامله کنیم وتمرکز خود را بر شرایط فعلی بازار بگذاریم موفق خواهیم شد.

بهترین کاری که یک معامله گر باید انجام دهد این است که تمرکزش را بر خود معامله معطوف کند و نه نتیجه آن.

اغلب افراد فقط به خاطر کسب سود جذب معامله گری شده اند. چون با این سود ها می توانند چیزهایی بخرند که با داشتن آنها در بین خانواده و دوستان حس خوبی به آنها دست خواهد داد. بنابراین بسیاری از افراد فقط به خاطر کسب سود، جایگاه، و افتخار، جذب معامله گری شده‌اند.

تناقض

همه اینها محرک های قدرتمندی هستند، اما تناقضی که وجود دارد این است که اگر تمرکز خود را بر نتیجه بگذارید، نخواهید توانست تا به صورت مداوم از بازار سود بگیرید.

زمانی که انتظارات بالا باشد، تمرکز کردن روی کاری که باید انجام شود دشوار می‌گردد.

تمرکز بر معامله و نه سود

امید داشتن

وقتی که امید خود را بالا می‌برید، احتمالا با خود گفته‌اید که این معامله را سود خواهید کرد. و اگر به ضرر احتمالی آن فکر نکنید، عواقب ویرانگری در انتظارتان خواهد بود.

زیرا که در این حالت ضرر کردن جزو گزینه‌های شما نیست و به هیچ وجه امکان وقوع آن برای شما وجود ندارد. تنها گزینه‌ی موجود، سود کردن است.

وقتی کسی با چنین پیش‌فرضی معامله کند، به راحتی اشتباه می‌کند. اشتباهاتی که نتیجه آن فقط ضرر است.

بنابراین بسیار مهم است که تمام تمرکز خود را بر زمان حال بگذارید و نه سودهای احتمالی.

حتما بخون!
معامله گری در اوج

فیتز پرلز، روانپزشک مشهور می‌گوید که ترس و اضطراب از این ناشی می‌شود که یا در گذشته غرق شده ایم و یا نگران اتفاقات احتمالی آینده هستیم. اگر بتوانیم تمرکز خود را بر لحظه بگذاریم، از کارهای خود لذت برده و در لحظه زندگی خواهیم کرد.

زمانی که نگران اتفاقات احتمالی آینده می‌شویم، حواس ما از کاری که داریم انجام می‌دهیم پرت می‌شود. تمرکز خود را از دست می‌دهیم و اگر در لحظات حساس معامله تمرکز نداشته باشیم، نتایج خوبی نخواهیم گرفت.

عواقب نتیجه نگری

شایع‌ترین و مهمترین دلیل از دست دادن تمرکز، فکرکردن به سود است. اگر فکر کنید که «نمی‌توانم صبر کنم تا سود خود را بگیرم و از این موفقیت لذت ببرم»، تمرکز خود را از دست خواهید داد.

حتی شاید فکر شما اینگونه باشد: «باید این معامله را سود کنم.»

این نوع از معامله گری هیچ سرانجامی ندارد. اتفاقی که میوفتد این است که به هراس افتاده و در معاملات خود دچار خطا می‌شوید. اگر هنگام انجام معامله تمرکز خود را بیشتر بر چالش ذهنی معامله گری بگذارید، احتمالا به راحتی بتوانید برنامه معاملاتی خود را اجرا کرده و به سودی مداوم برسید.

هرچند فکر کردن به سود نیز بسیار جذاب است و هرازگاهی اشکال ندارد. اما نباید در ساعات بازار و انجام معاملات بوده و زمان آن نیز باید محدود باشد.

فکر کردن به سودهای احتمالی در ساعاتی که معامله نمی‌کنید هیچ اشکالی ندارد. این کار می تواند انگیزه شما را افزایش داده و کمک کند تا تصویر بزرگتر را بهتر ببینید.

اما بین فکر «باید سود کنم» و «اگر سود کنم خیلی خوب می شود» تفاوت وجود دارد.

حتما بخون!
منظور از اشباع خرید چیست؟

این افکار احتمالا در زمان انجام معاملات ممکن است به ذهن شما خطور کنند اما نباید غرق این افکار شوید. اگر شما تنها با سودهای احتمالی انگیزه می‌گیرید، بسیار مهم است که قبول کنید مهمترین انگیزه شما احتمال سود کردن شماست.

اگر این قضیه را باور داشته باشید و تلاش کنید که آن را از ذهن خود خارج کنید، اغلب شکست خورده و این افکار به داخل ذهن شما می‌خزند و تاثیر معمولا منفی روی افکار شما می‌گذارد.

راه حل چیست؟

اگر این فرضیه را دقیق‌تر بررسی کنید، و خود را واقعا متقاعد کنید که این دلیل خوبی برای معامله گری نیست، اثر منفی آن را خنثی خواهید کرد.

معامله‌گرانی که انگیزه اصلی آنها گرفتن سود است، زمان زیادی در بازار دوام نخواهند آورد.

مایک هاوکینکز نتیجه و عمل
با تمرکز بر نتیجه، به نتیجه نمی‌رسید، با تمرکز بر عمل است که به نتیجه می‌رسید.
مایک هاوکینز

در پایان شما باید به خاطر علاقه به بازار معامله انجام دهید. معامله‌گری پاداش واقعی خود را به شما خواهد داد و مهم نیست که در بازار سود یا ضرر کنید.

پایان کلام اینکه اگر بتوانید تمرکز خود را بر معاملات جاری بگذارید، به عنوان معامله گر حس رضایت خواهید داشت، به راحتی معامله خواهید کرد، و سود بیشتری نیز خواهید گرفت.

الکساندر الدر هدف معامله گر موفق انجام بهترین معامله است. پول هدف بعدی است.

هدف یک معامله گر موفق انجام بهترین معاملات است. پول هدف بعدی است.

الکساندر الدر

مطلب مرتبط:
معامله گری به سبک تک تیراندازها

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

8 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »