چهار مرحله ضرر در معامله گری

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

همیشه گفته ام که ضرر دادن مانند سود کردن بخشی از معامله گری است. به هر حال معامله گری یک بازی برد و باخت است. در طرف مقابل معامله شما همیشه فرد دیگری وجود دارد و دیر یا زود شما نیز در موقعیت اشتباه قرار خواهید گرفت. اما اگرچه ضرر دادن جز عادی در روند کلی معامله گری هست، اما چیزی بوده که معامله گران، حرفه ای یا تازه کار، با آن مشکل داشته اند.
کمی راجع به این مسئله فکر کنید. باخت در یک بازی که پولی در آن نیست به خودی خود سخت هست حالا اگر که پول واقعی در کار باشد که برای آن زحمت زیادی کشیده اید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فکر می کنم که دلیل اصلی سختی کنار آمدن با ضرر ها به خاطر عدم درک سرشت ضرر و اثری که بر روانشناسی معامله گری می گذارد می باشد تا اینکه بگوییم فرد مشکلات روانشناختی خاصی داشته باشد.
در این مقاله می خواهم درباره این نبود اطلاعات و دانش درباره سرشت ضرر صحبت کنم. می خواهم درباره چهار مرحله ضرر در فارکس (معامله گری) صحبت کنم: انکار، توجیه، افسردگی، پذیرفتن

مرحله نخست: انکار
نخستین مرحله ضرر شما را قادر می سازد که با معامله ضرر کنار بیایید. در این مرحله کلا انکار می کنید که تصمیم معاملاتی شما اشتباه بوده و به خود و دیگران می گویید که این ضرر تقصیر شما نبوده است.
در این موقعیت ها معمولا دلایلی مانند “حد ضررم رو زدن” و یا “این معامله اصلا برام مهم نبود” شنیده می شود. هیچ مشکلی در داشتن چنین حس ها و افکاری به خصوص اگر که تازه کار باشید وجود ندارد. راهی است که باعث حفظ اعتماد به نفستان می شود و از ضرر جان سالم به در برده و به معامله گری خود ادامه می دهید.

حتما بخون!
معامله‌گر باید منعطف باشد!

مرحله دوم: توجیه
بعد از مرحله انکار وارد مرحله توجیه شرایط معاملاتی می شوید. اینجا وقتی است که فقط قسمت های درست معامله خود را بیان می کنید و به قسمت های اشتباه کار خود حتی فکر هم نمی کنید. با خود می گویید که طبق برنامه معاملاتی، نقاط ورود، حد سود و حد ضرر درستی داشته اید اما این موضوع را کاملا نادیده می گیرید که معامله را از دست داده و احتمالا جایی را اشتباه کرده اید.

مرحله سوم: افسردگی
تا این مرحله تمام دلایل خارجی ضرر خود را بررسی کرده اید. سپس در درون خود به فکر افتاده و می گویید که شاید دلیل اصلی این ضرر به خاطر اشتباه خودم بوده است. اگرچه که حس مسئولیت پذیری برای ضرر کاملا منطقی است اما اگر بیش از خود را سرزنش کرده و مرتب به خود شک کنید، آسیب زیادی به معامله گری شما وارد می شود.
ممکن است از خود چنین سوالاتی بپرسید: “آیا من برای معامله گری ساخته شدم؟” یا “اصلا چرا باید ادامه بدم؟” اگر دلایل کافی برای ادامه پیدا نکنید امکان دارد به این نتیجه برسید که کلا از این کار خارج شوید. افرادی که چنین تجربیاتی از شک و تردید به معامله گری داشته اند می توانند گواهی دهند که هرچه ضررهای متوالی طولانی تر شود، شدت افسردگی بیشتر می شود. برخی از آنها حتی درباره رهاکردن معامله گری و پیدا کردن کارهای دیگر حرف می زنند.

مرحله چهارم: پذیرفتن
در این مرحله متوجه می شوید که سرزنش و مذمت خود برای هر اشتباهی رویکرد درستی نیست. اگرچه می پذیرید که بخشی از ضرر تقصیر خود شما بوده اما به این حقیقت نیز واقف می شوید که بازار یک حیوان وحشی سرکش است و فاکتورهای بسیار دیگری نیز در آن دخیل هستند که خارج از کنترل شما بوده اند. اجازه دهید که مشخص کنم که پذیرفتن به معنی این نیست که نسبت به معامله ضرر خود حس خوبی داشته باشید. در حقیقت پذیرفتن بیشتر به معنی این است که با واقعیت همسو شده و بفمهمید که ضرر را نمی توان برگرداند.
وقتی که به این مرحله می رسید، می پذیرید که از سمت خودتان جاهایی را اشتباه کرده اید اما چیزهایی وجود دارند که قادر به کنترل آن نیستید.برخی افراد نیز می گویند که پذیرفتن آمیزه ای از توجیه و افسردگی است و با ترکیب این دو قادر خواهید بود که به حرکت خود ادامه دهید
سرانجام همیشه باید به خاطر داشته باشید که هیچ وقت نمی توانید به صورت کامل ضرر خود را برگردانید، اما می توانید آن را جبران کنید. یکی از راه های واضح برای جبران سود کردن و بازیابی مالی است اما می توانید برای بازیابی ذهنی نیز تلاش کنید.می توانید سیستم معاملاتی خود را بهبود ببخشید و یا برای داشتن مدیریت ریسک بهتر تمرین کنید و یا در کل راهی را پیدا کنید که معاملات ضرر خود را بهتر مدیریت کنید. به جای انکار ضررهای خود، باید به حرکت خود ادامه دهید؛ با بازار سازش پیدا کرده و رشد کنید.

حتما بخون!
انتقاد پذیری در معامله گری

-ترجمه مجله معامله گری مارکتیکس؛ استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مورد رضایت ما نیست.
-منبع :سایت Babypips

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »