پورنِ مالی چیست؟

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پورنِ مالی (Financial Porn) اصطلاحی عامیانه است که به اطلاعات بیش از اندازه و ظاهرا مفید گفته می شود به طوری که این اطلاعات موجب سردرگمی سرمایه گذاران شده و اغلب موجب ضررشان می شوند.

درک پورن مالی
پورنِ مالی برای توصیف گزارش های احساسی اخبار مالی و تولیدات آن ها استفاده می شود به طوری که این گزارشات منجر به خریدهای غیرمنطقی شده و نهایتا به حساب معاملاتی و سلامت مالی سرمایه گذاران آسیب جدی وارد می کند. تمرکز رسانه ها بر شرایط کوتاه مدت موضوعات مالی، شرایط را هیجانی کرده و اجازه نمی دهند که سرمایه گذاران تصمیمات بلند مدت و هوشمندانه تری بگیرند و اغلب اوقات توانایی تصمیم گیری سرمایه گذاران را مختل می کنند.

پوشش گسترده رسانه ها، به ویژه رسانه های خبری ۲۴ ساعته، و همینطور اینترنت و ابزارهایی که برای دنیای مالی فراهم کرده اند، باعث افزایش گسترده پورن مالی شده است. این اصطلاح نخستین بار توسط جین بریانت کوین، نویسنده حوزه مالی و برنده جایزه اِمی، استفاده شد. اغلب این محصولات و ایده ها سرمایه گذاران را در معرض ریسک های بزرگی مانند ریسک حرکت های ناخواسته بازار و همچنین ریسک فریب و کلاهبرداری، قرار می دهند.

مثال هایی از پورن مالی:
تبلیغات مداوم استراتژی هایی که کار با آنها راحت بوده و ادعا می کنند که با یک سرمایه گذاری کوچک می توانید ثروتمند شوید.
پوشش های خبری که از آخرین و بزرگترین روند یک بخش بازار می شوند.
مجله هایی با عنوان ده صندوق سرمایه گذاری که سال بعد باید مالک آن باشید.

حتما بخون!
ری دلیو و مدیتیشن

تشخیص پورن مالی کار بسیار راحتی است. پورن مالی معمولا طوری طراحی می شود که با کلمات گمراه کننده موجب ایجاد هیجان در یک سهم خاص و ریسکی می شود، و اغلب جهت خاصی را برای معامله القا می کند. غالبا معامله گران را تشویق به معامله کرده و وقایع را بزرگنمایی می کنند. به عنوان مثال سهم خاصی را که قصد فروش آن هست، با اصطلاحاتی مانند “رشد انفجاری” و یا “استارباکس بعدی” توصیف می کنند.
پورن مالی اغلب به شکل توصیه های معاملاتی در تلوزیون، سایت های مالی، تبلیغات آنلاین و ایمیل پخش می شوند. این توصیه ها سرمایه گذاران کوچک را ترغیب می کنند که این سرمایه گذاری را مانند یک قمار کوتاه مدت در نظر بگیرند.

مشکل پورن مالی
کارشناسان می گویند که بدترین جنبه پورن مالی این است که به ندرت توصیه های کوتاه مدت می دهد. اغلب این مفهوم را پنهان کرده و نوید سود های بلند مدت می دهند، که این قضیه مسئولیت را از گردن مبلغان آن برمی دارد.
مصرف کنندگان پورن مالی اغلب مستعد پدیده ای می شوند که اقتصاددان های رفتاری آن را تعصب یا سوگیری تایید (Confirmation Bias) می خوانند. این افراد گرایش به انتخاب اطلاعاتی دارند که باورهای آنها را تایید می کنند. حتی اگر یک تحلیل گر، تحلیل کاملا خنثی و بی طرفی از یک سهم خاص داشته باشد، برداشت این سرمایه گذاران از این تحلیل طوری است که موارد صعودی تحلیل را برجسته کرده و نتیجه می گیرند که سهم مورد نظر صعودی است.
مشکل پورن مالی وقتی وخیم تر می شود که مخبران با عاملان سهم مورد نظر با هم همکاری کنند. این مخبران به صورت تحلیل گر وارد شده و سرمایه گذاران را فریب می دهند تا سهم های بی ارزش و کوچک را به امید سود های کلان بخرند. سرمایه گذاران معمولا گول رشد های ۱۲-۱۸ ماهه سهم را می خورند. هرچند چیزی که این سرمایه گذاران از آن غافل می باشند این است که عاملان و مخبران این تحلیل ها، سهم های خود را در قیمت های بالا به آنها غالب خواهند کرد.

حتما بخون!
رویارویی با حس پشیمانی در معامله گری

خلاصه مفاهیم
پورن مالی اصطلاحی عامیانه است که به اطلاعات بیش از اندازه و ظاهرا مفید گفته می شود که این اطلاعات موجب سردرگمی سرمایه گذاران شده و اغلب موجب ضررشان می شوند.
پوشش گسترده رسانه ها، به ویژه رسانه های خبری ۲۴ ساعته، و همینطور اینترنت و ابزاری که برای دنیای مالی فراهم کرده اند، باعث افزایش گسترده پورن مالی شده است.
پورن مالی اغلب با زبان اغواگرانه خود توصیف می شود که در آن سعی می شود تا یک جهت احتمالی بازار را القا کند. در این حالت وقایع به طرز عجیبی بزرگنمایی می شوند و به سرمایه گذاران تلقین می کنند که فعالیت های معاملاتی خاص، منجر به نتیجه دلخواه آن ها خواهد شد.

-منبع: سایت Investopedia | ترجمه: مارکتیکس؛ استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مورد رضایت ما نیست.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »