معامله‌گر باید منعطف باشد!

معامله گر باید منعطف باشد!
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

خوب جمله «معامله‌گر باید منعطف باشد» یعنی چه؟

انعطاف‌پذیری در کل یعنی چه؟

بهترین تعریف از انعطاف‌پذیری، «تغییر در شیوه تفکر» است. چه این امر به‌طور خاص براساس ایجاد تغییر در قوانین صورت بگیرد یا به‌طور گسترده براساس نیاز به ایجاد تغییر در باورهای قبلی و رسیدن به افکار جدید رخ دهد.

علاوه بر این انعطاف‌پذیری یعنی هنر اندیشیدن به‌طور همزمان به جنبه‌های مختلف یک موضوع.
چه این تفکر پیرامون دو جنبه متفاوت از یک موضوع خاص یا جنبه‌های بسیار متفاوتی از یک موقعیت پیچیده باشد.

انعطاف‌پذیری مرتبه بالاتری از درک می‌باشد که در برگیرنده توانایی فردی در «کنترل شیوه تفکر» است. یعنی فرد انعطاف‌پذیر قادر است که ذهن و افکار خود را رصد و کنترل کند.

آیا انعطاف‌پذیری صفتی ذاتی است یا اکتسابی؟

خبر خوب اینکه این صفت اکتسابی بوده و با تمرین و تکرار قادر به دستیابی به سطوح بالاتر کنترل افکار و در نتیجه انعطاف‌پذیری خواهید بود.

ذهن ما مانند عضله است، هرچه با آن بیشتر کار کنیم، انعطاف‌پذیری آن افزایش خواهد یافت. پس با آگاهی و تمرین می‌توانیم ذهن منعطفی بسازیم که مقاوم‌تر و خلاق‌تر خواهد بود.

حال منظور از «معامله‌گر باید منعطف باشد»، چه می‌تواند باشد؟

آیا انعطاف‌پذیری در معامله‌گری به معنی این است که در صورت دیدن نخستین مشکل و ضرر به فکر تغییر استراتژی خود بیوفتیم؟

خیر!

در این مقاله سعی می‌کنم بعد اصلی‌تر انعطاف‌پذیری برای معامله‌گر را نمایان کنم، پس با من همراه باشید.

معامله‌گری برنده است که منعطف باشد

معامله‌گر برنده، معامله‌گری منعطف است. معامله‌گر «منعطف» در زمان اجرای معاملات، ذهنی آزاد و فارغ از هرگونه نگرانی داشته و بیش از حد استراتژی خود را زیرورو نمی‌کند. کارهای لازم را انجام داده و نهایتا یک سیستم معاملاتی منطقی ایجاد می‌کند. حال اگر فرصت معاملاتی ایجاد شد، با خیالی راحت معامله خود را انجام می‌دهند.

حتما بخون!
جلوگیری و غلبه بر فلج تحلیلی


در این مرحله اصلا نگران معامله نبوده و آن را زیر سوال نمی‌برد. دنبال عیب و ایراد نمی‌گردد و فقط معامله می‌کند. اگر معامله منجر به سود شود، سود خود را گرفته و به دنبال فرصت‌های بعدی می‌گردد.

حال اگر ضرر کند نیز قطعا به کار خود ادامه خواهد داد و هیچ تغییری در روال کارش ایجاد نمی‌شود. او می‌داند که برای معامله‌گر موفق شدن، بسیار مهم است که به صورت پیوسته و با اطمینان و «انعطاف» باید معامله بکند.

هرچه انعطاف‌پذیری فرد بیشتری باشد، احتمال موفقیت وی بالاتر خواهد بود.

عوامل موثر بر انعطاف‌پذیری معامله‌گر

انعطاف‌پذیری در معامله‌گران به عوامل محیطی و شخصیتی آنها وابسته است. بسیار مهم است که ذهنیت عاری از نگرانی و سرشار از آرامش کسب کنید. اما در برخی شرایط داشتن چنین ذهنیتی بسیار دشوار است.

به عنوان مثال اگر سرمایه شما خیلی کم باشد که به صورت منطقی از ضرر وحشت خواهید داشت، هیچ وقت حس آرامش نخواهید داشت. در این صورت ته دل خود می‌دانید که توان ضرردادن ندارید.

راه‌حل غلبه بر موانع انعطاف‌پذیری

بنابراین بسیار مهم است که با پولی معامله کنید که توان از دست دادن آن را داشته باشید. دیگر اینکه حتما باید از یک سیستم مدیریت ریسک مناسب نیز استفاده کنید.

اگر بدانید که در هر معامله ضرر شما به نسبت سرمایه بسیار پایین است، اگر بدترین اتفاق هم بیوفتد (ضرر)، توان بازیابی خود را خواهید داشت. اینجا می‌توانید مطمئن باشید که در بلند مدت همه چیز درست پیش‌ خواهد رفت.

اینجاست که می‌توانید ذهنی عاری از نگرانی و سرشار از آرامش ایجاد کنید. کسب چنین ذهنیتی در ایجاد رویکرد انعطاف‌پذیر در معامله‌گری بسیار ضروری است.

حتما بخون!
ری دلیو و مدیتیشن


با این وجود برخی افراد شخصیت سخت و انعطاف‌ناپذیری دارند. دلیل اصلی آن در تجربیات دوران کودکی ریشه دارد. شاید والدین سخت و منتقدی داشتند که همیشه می‌گفتند: «اگر اشتباه کنی، عواقب بدی در انتظارت خواهد بود.»

حال چنین افرادی در بزرگسالی جهت جلوگیری از تنبیه احتمالی ناشی از اشتباه، برای هر تصمیمی، چندین بار فکر می‌کنند.

احتیاط در زندگی واجب است، مثلا در هنگام رانندگی باید حواستان به سرعت خود باشد، تا جریمه نشوید یا تصادف نکنید.

بنابراین باید برخی رویدادهای مهم مانند گزارش درآمد، افزایش نرخ بهره، یا رویدادهای ملی را پیش‌بینی کنید، اما بیشتر مواقع، بازارها قابل پیش‌بینی نیستند.

باید هرچیزی که بازار ارائه می‌کند را بپذیرید، زیرا که هیچ‌وقت نمی‌توانید خواست خود را بر بازار تحمیل کنید. پس باید رویکردی عاری از نگرانی داشته باشید. به هیچ‌وجه نخواهید توانست تمام وقایع منفی را پیش‌بینی کرده و در محاسبات خود لحاظ کنید. سعی نکنید که چنین کار غیرممکن و بیهوده‌ای را انجام دهید.

مشکل معامله‌گران انعطاف‌نا‌پذیر

یک معامله‌گر انعطاف‌ناپذیر، در انجام چنین کاری به مشکل برمی‌خورد. معامله‌گران انعطاف‌ناپذیر فکر می‌کنند که می‌توانند همه‌چیز را کنترل کنند.

این معامله‌گران به اشتباه باور دارند که می‌توانند همه‌چیز را پیش‌بینی کنند. چنین باورهایی در معامله‌گری نه تنها سودی ندارد،‌ بلکه منجر به ضرر فرد نیز می‌شود.

تنها چیزی که عاید چنین معامله‌گرانی می‌شود اضطراب بی‌خودی است که باعث می‌شود تا همیشه در شک و تردید باشند.

هیچ‌کس قادر به پیش‌بینی بازار نیست و تلاش برای پیش‌بینی بازار کار بیهوده‌ای است. بنابراین اگر که نمی‌توانید بازار را پیش‌بینی کنید، نباید حس بدی داشته باشید. لذا به خود سخت نگیرید و از بازار فاصله گرفته و استراحت کنید. سعی نکنید که کار ناممکن انجام دهید. مانند یک معامله‌گر منعطف باشید.

حتما بخون!
سه درس زندگی که می شود از معامله گری یاد گرفت


با کسب یک ذهنیت بی‌دغدغه و آرام، احتمال رسیدن به سود ثابت وجود دارد.

انعطاف‌پذیری به مفهوم تغییر استراتژی

خوب تغییر روش و استراتژی شاید نخستین مرحله در انعطاف‌پذیری به نظر برسد اما دقیقا آخرین مرحله است.

در مراحل قبل شما با تکرار و تمرین با بازار هماهنگ و همسو می‌شوید.

تنها در این صورت است که می‌توانید بفهمید شرایط و رفتار بازار تغییر کرده است و نیاز به بهینه کردن و یا تغییر استراتژی فرا رسیده است.

انتخاب استراتژی مناسب

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »