معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک روزانه» در این‌باره بیان می‌کنند که «انضباط می‌گوید اشتباه کردم. می‌خواهم از این سهم خارج شوم و در واقع این کار را می‌کنم. برخی اوقات شما سهمی را می‌خرید و ناگهان شروع به نزول می‌کند. معامله‌گران نامنضبط با لجبازی می‌گویند که «می‌خواهد صعود کند» یا «دارد نزول می‌کند و من در قیمت پایین‌تر سهم بیشتری می‌خرم و نهایتا این سهم دوباره صعود می‌کند.» انضباط پذیرفتن اشتباه و خروج از معامله و نداشتن ضرر بزرگ چیزی است که از فرد یک معامله‌گر بزرگ می‌سازد.»

معامله‌گران برنده معاملاگرانی منعطف هستند. آنها یک معامله‌ را از زوایای مختلف بررسی می‌کنند و بدون هیچ ترسی تمام احتمالات را در نظر می‌گیرند. می‌دانند که گاهی اشتباه خواهند کرد اما این اشتباه کردن موجب ناراحتی‌ آنها نمی‌شود. قطعا اغلب انتظار اشتباه کردن را دارند. وقتی مایل به پذیرش اشتباه باشید، آزادی و قدرت خواهید داشت و دیگر حالت تدافعی نخواهید گرفت. در این حالت شما آرامش خود را حفظ خواهید کرد و در صورت نیاز خواهید توانست معامله خود را ببندید. دیگر معامله در ضرر خود را به امید برگشت بازار نگه نخواهید داشت. دیگر اجازه نخواهید داد که احساس حرص و ترستان با رشد و سقوط حسابتان بالا و پایین شود.

ترس

ترس بدترین دشمن یک معامله‌گر است. وقتی که ترس شما را در بر می‌گیرد، سخت و غیرقابل‌انعطاف می‌شوید که این از ویژگی‌های یک سبک معامله‌گری نامنضبط است. پاسخ ناشی از ترس معمولا سازگار شدن با شرایط است.

حتما بخون!
انتقاد پذیری در معامله گری

زمانی که خطری را احساس‌ می‌کنیم برای حفظ بقا ضروری است که تمام توجه و انرژی خود را بر منشا تهدید بگذاریم. حال اگر شانس برنده شدن وجود داشت می‌جنگیم و در غیر این صورت فرار می‌کنیم. در حیات‌وحش عمل کردن بر اساس غریزه می‌تواند موجب سازش شود اما در دنیای معامله‌گری، معامله‌گران باید انعطاف‌پذیرتر بوده و احتمالات را در نظر بگیرند.

اگر در یک معامله حس ترس بر ما غالب شود، معمولا سردرگم و فلج می‌شویم. در این حالت ناخودآگاهانه نتیجه می‌گیریم که برنامه معاملاتی ما بی‌فایده است و به صورت غریزی تمام توجه خود را بر عامل ضرر گذاشته و روی آن متمرکز می‌شویم. به جای درنظرگرفتن و بررسی مجموعه‌ای از گزینه‌ها، توجه خود را محدود کرده و به اشتباه در هر لحظه فقط به یک گزینه فکر می‌کنیم، که معمولا بستن زودرس یک معامله در سود و یا نگه‌داشتن بیش از حد یک معامله در ضرر می‌باشد.

ترس در هنگام طراحی برنامه معاملاتی نیز می‌تواند نقش ایفا کند. معامله‌گران غیرمنعطف مخفیانه ترس این را دارند که برنامه آنها احتمالا جواب نخواهد داد.

معامله‌گر غیرمنعطفی که ترسیده، به جای اینکه با دقت تمام شرایط بد احتمالی را در نظر بگیرد تنها بر یک احتمال متمرکز می‌شود و راه‌حلی جایگزینی برای رویارویی با رویدادهای ناخواسته احتمالی در نظر نمی‌گیرد. به عنوان مثال شاید یک معامله‌گر پیش‌بینی کند که یک سهم خاصی در هفته آتی صعود خواهد کرد، در حالی که در دل خود به این صعود شک دارد.

تاثیر ترس در طراحی سیستم معاملاتی

برنامه معاملاتی

یک معامله‌گر غیرمنعطف به دلیل ترس ممکن است که تمام جوانب مثل گزارش درآمد، افزایش احتمالی نرخ بهره، یا تغییر ناگهانی در جو فعلی بازار را نظر نگیرد. بر خلاف این نوع معامله‌گر، یک معامله‌گر منعطف هیچ ترسی از بررسی همه احتمالات ندارد و تلاش می‌کند تا بفهمد کدام رخداد محتمل‌تر است. گرایش در نظر گرفتن تمام احتمالات به معامله‌گر منعطف این امکان را می‌دهد تا در صورت نیاز برنامه‌ خود را تغییر دهد و به سرعت بتواند از یک شکست خود را بیرون کشیده و بازیابی کند.

حتما بخون!
تسلط بر تله های ذهنی معامله گری

اگر انعطاف‌پذیر باشید، انجام معاملات برایتان بسیار راحت‌تر خواهد بود. بی‌طرف بوده و با دقت بیشتری بازار را درک خواهید کرد. در بلند مدت معاملات شما سودآوری بیشتری خواهند داشت.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »