تعصب یا سوگیری تایید

زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تعصبِ تایید چیست؟
تعصب تایید اصطلاحی است در حوزه روانشناسی شناختی که بیان می کند مردم چطور اطلاعاتی را تایید کننده عقایدشان هست را می پذیرند.
کارشناسان رفتار مالی اظهار می کنند که این اصل بنیادی، شامل حال معامله گران نیز می باشد. چون معامله گران به دنبال اطلاعاتی هستند که عقاید فعلی شان را تایید کند، و اطلاعاتی را که با عقاید آنها مخالفت می کنند را حذف می کنند، بنابراین تصمیمات معاملاتی آنها تحت تاثیر این سوگیری و تعصب خواهد بود. این پدیده روانشناختی وقتی رخ می دهد که معامله گران اطلاعات و حقیقت های باارزشی را که با تصمیمات قبلی خود همخوانی ندارد را فیلتر می کنند.

درک تعصب تایید
تعصب تایید می تواند برای معامله گران مشکلات زیادی ایجاد کند. وقتی که معامله گری درباره یک معامله تحقیق می کند، این شخص ممکن است که به صورت ناخواسته به دنبال اطلاعاتی باشد که دیدگاه وی را تایید می کنند، در حالی که از دیدن دیدگاه های مخالف و متفاوت عاجز می ماند. نتیجه این کار می شود یک تصمیم کاملا یک طرفه. بنابراین تعصب تایید موجب می شود که معامله گران تصمیمات ضعیفی بگیرند، حالا یا در انتخاب معامله یا زمان انجام آن.
تعصب تایید بر درک و تصمیم گیری تمام جنبه های زندگی یک معامله گر تاثیر می گذارد. با مطالعه و بررسی افکار و عقاید مخالف می توانید بر این تعصب غلبه کرده و تصمیمات بهتری بگیرید.
این پدیده مهمترین عامل ایجاد اعتماد به نفس کاذب معامله گران بوده و نشان دهنده این است که چرا معامله گران علیرغم شرایط بازار، تمایل دارند تا معاملات خرید و یا فروش خود را حفظ کنند. تعصب تایید به خوبی توضیح می دهد که چرا معامله گران همیشه منطقی عمل نمی کنند و برخی اوقات نیز از ناکارامدی بازار شکایت می کنند.
نمونه هایی از تعصب تایید
فرض کنید که یک سرمایه گذار شایعه ای را می شوند که بر اساس آن یک شرکت قصد اعلام ورشکستگی دارد. بر اساس این اطلاعات این سرمایه گذار، فروش سهام این شرکت را در نظر می گیرد. وقتی که وی آخرین اخبار مربوط به شرکت را بررسی می کند، فقط به دنبال خبرهایی هست که سناریو اعلام ورشکستگی را تایید کند و تمام خبرهایی دیگر مبنی بر تولیدات جدید شرکت که ممکن است بر فروش شرکت تاثیر مثبت زیادی بگذارد را نادیده می گیرد. بنابراین به جای خرید این سهم، این معامله گر شروع به فروش کرده و با صعود قیمت سهام و ایجاد قله جدید ضرر زیادی می کند.

حتما بخون!
سه درس زندگی که می شود از معامله گری یاد گرفت

غلبه بر تعصب تایید
به دنبال توصیه های مخالف باشید اولین مرحله برای غلبه بر تعصب تایید این است که بدانید چنین پدیده ای وجود دارد. همین که یک معامله گر تمام اطلاعات تایید کننده نظرش را بررسی کرد، باید به دنبال نظرات مخالف نیز باشد تا دیدگاهش را به چالش بکشد. یک تمرین خوب این است که تمام جوانب مثبت و منفی یک معامله را نوشته و یا یک دیدگاه کاملا باز آنها را بررسی کنید. از سوالات تایید کننده دوری کنید معامله گران باید از پرسیدن سوالاتی که نظرشان را تایید می کنند، خودداری کنند.

خلاصه مفاهیم

تعصب تایید یک پدیده شناختی است که وجود آن در هر انسانی کاملا طبیعی است. این مفهوم در حوزه روانشناسی شناختی است که وارد حوزه رفتار مالی نیز شده است. معامله گران باید از ترجیحات این سوگیری آگاهی داشته و از گرفتن تصمیمات ضعیف جلوگیری کنند.

منبع: Investopedia | ترجمه مارکتیکس ؛ استفاده از مطالب سایت بدون ذکر منبع مورد رضایت ما نیست.

این پست را به اشتراک بگذارید:

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
محصولات

مطالب اخیر:

محدودیت های روانشناختی ذهن

محدودیت های روانشناختی ذهن

زمان مطالعه: ۲ دقیقه مقدار اطلاعاتی که ذهن شما قادر به پردازش آن است را دست بالا نگیرید. در طول ۴۰ سال گذشته، روانشناسان شناختی نشان داده اند که ذهن دارای محدودیت هایی است. شما باید هنگام تصمیم گیری در مورد معاملات از این محدودیت ها آگاه باشید.

روانشناسان شناختی ذهن را شبیه به کامپیوتر می دانند. حافظه بلندمدت شبیه به هارد دیسک است که اطلاعات به طور دائم ذخیره می شود، حتی زمانی که کامپیوتر خاموش است. در مقابل، توجه یا فکر آگاهانه شما شبیه به RAM کامپیوتر است.

میزان توجهی که می توانید به یک کار خاص اختصاص دهید محدود است. شما فقط می توانید به مقدار محدودی از اطلاعات رسیدگی کرده و آنها را پردازش کنید. هنگامی که از حد مجاز فراتر می روید، اطلاعات پردازش نمی شود. به این ترتیب، توجه و حافظه “کوتاه مدت” مشابه RAM در یک کامپیوتر است.

ادامه مطلب »
معامله‌گر منضبط اما منعطف

معامله‌گر منضبط اما منعطف

زمان مطالعه: ۳ دقیقه منظور از معامله‌گر منضبط اما منعطف چیست؟ انعطاف‌پذیری و انضباط باهم در تعامل هستند. فریدفرتیگ و بورتون در کتاب خود با عنوان «رازهای معامله‌گران الکترونیک

ادامه مطلب »